Blog o technologiach i sprawach codziennych

Newsy, Poradniki, Instruktaże

4K w komputerze – czy to ma sens?

4K w komputerze – czy to ma sens?

Każdy z nas lubi zapewne oglądać filmy bądź inne programy w telewizorze o wysokiej rozdzielczości, dzięki którym dużo przyjemniej i bardziej komfortowo można spędzić czas. Z tego względu prawie każdy wybierany model telewizora posiada rozdzielczość 4K Ultra HD ponieważ są to najbardziej popularne i najbardziej dostępne odbiorniki telewizyjne w sprzedaży – zatem 4K w telewizorze to żadna nowość bowiem w sprzedaży występują już modele o wyższej rozdzielczości. W przypadku telewizorów rozdzielczość 4K się sprawdza bardo dobrze natomiast jak sytuacja przedstawia się w  w przypadku komputerów- czy 4K ma tam swoje miejsce i czy jest to sensowne?

Jeśli chodzi o komputery rozdzielczość 4K można zaobserwować  w przypadku osób przynależących do grupy graczy, którzy to posiadają sprzęt przeznaczony typowo do grania, który bez problemu będzie odbierał gry o wysokiej liczbie megapikseli. Jednak  jak dowodzą statystyki na taki rodzaj rozdzielczości mało kto z nich  może sobie pozwolić – jednym z głównych powodów są wysokie koszty związane z zakupem takiego sprzętu bowiem aby móc pozwolić sobie na 4K trzeba posiadać wiele kosztownych elementów, czyli kosztownych podzespołów karty graficznej, których koszt to minimum ok. 5500 zł. Niezbędny w tym kierunku będzie również wydajny procesor np. Intel Core i9-10900K, którego koszt kolejne 2000 zł. I co najważniejsze – zakup monitora 4K Ultra HD oraz pozostałe podzespoły, które razem spowodują kolejne koszty w kwocie minimum 1000 zł. Wniosek nasuwa się zatem sam – póki co społeczeństwo nie jest gotowe finansowo biorąc pod uwagę zarobki aby móc pozwolić sobie na rozrywki związane z tak wysokim poniesieniem kosztów.

4K w pracy wydaje się być bardziej sensowne i opłacalne bowiem aby korzystać z takiej rozdzielczości nie trzeba nabywać tak drogiego sprzętu zawierającego kosztownych elementów, bowiem do wykorzystania 4K w pracy wystarczy zwyczajnego rodzaju laptop bez specjalnych wymagań. Sytuacja ta jest uwarunkowana wykonywanymi zadaniami w pracy, które nie posiadają tak dużej liczby megapikseli co gry, nade wszystko 4K umożliwia w tym przypadku wykonywanie wielu czynności oraz posiadania otwartych wielu programów naraz, co w żaden sposób ze sobą nie koliduje bo nie zużywa tyle grafiki co we wcześniej wskazanych przypadku graczy.

showing computer screen

4K na co dzień to bardzo przydatna sprawa, która umożliwia oglądania filmów w wysokiej jakości za pośrednictwem Netflixa, HBO Go, YouTube oraz wielu innych portali wypożyczali internetowych dostępu do filmów oraz  ulubionych seriali. Co więcej 4K umożliwia wykonywanie różnych czynności w tle monitora, oprócz włączonego filmu można jednocześnie przeglądać serwis Allegro czy prowadzić rozmowę na messengerze wszystko tak naprawdę zależy od zainteresowań oraz upodobań użytkownika jak wykorzysta dodatkową przestrzeń uzyskaną w ramach wysokiej rozdzielczości. Początki z monitorem dostosowanym do rozdzielczości 4K Ultra HD mogą w pierwszej chwili wprawiać w zakłopotanie jednak po dłuższym użytkowaniu każda osoba jest zachwycona z możliwości jakie ma do wykorzystania w związku z jego posiadaniem.

4K w komputerach to rozdzielczość wpływająca na wiele udoskonaleń jakie dokonują się w związku z zainstalowaniem monitora dostosowanego do takich parametrów. Jednak jak widać nie wszystkie grupy społeczne są na tyle gotowe aby móc ją wdrożyć zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie koszty związane z korzystaniem z jej dobrodziejstw w przypadku gier. Jeśli chodzi
o wykorzystanie 4K w pracy oraz do użytku domowego to jest jak najbardziej wybierana przez wiele już osób, które się do niej przekonały i ją polecają.

Więcej poradników z tego zakresu znajdziesz na www.optima-md.com oraz na blogu firmowym. Autorem niniejszego artykułu są pracownicy firmy Optima MD.

Optima MD to firma działająca na częstochowskim rynku od kilkudziesięciu lat, dostarczając klientom fachowej obsługi informatycznej, specjalizuje się w naprawie laptopów i drukarek, kserokopiarek. Po więcej informacji zapraszamy na ich stronę.

One thought on “4K w komputerze – czy to ma sens?

  1. Jeżeli chodzi o granie w gry, to lepszym i tańszym rozwiązaniem wydaje się zakup konsoli i granie na dobrym jakościowo telewizorze o dużej rozdzielczości. W przypadku wykonywania standardowych czynności na komputerze różnica pomiędzy rozdzielczością full HD a 4K nie jest tak zauważalna, jak na telewizorach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *