Blog o technologiach i sprawach codziennych

Newsy, Poradniki, Instruktaże

Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?

Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?

Współpraca z biurem rachunkowym może być naprawdę wygodna i owocna. Jednak, by tak się stało trzeba znaleźć biuro odpowiednie dla potrzeb przedsiębiorstwa. Co, jeśli współpracujesz już z taką firmą, ale masz wątpliwości? Jakie sygnały powinny skłonić cię do zmiany?

Brak kompleksowych usług

Profesjonalne biura rachunkowe powinny świadczyć kompleksowe usługi z zakresu prowadzenia księgowości firmy, podatków, czy spraw kadrowych. Jednak to, jak szeroka będzie oferta zależne jest od ilości oraz wykształcenia zatrudnianych tam osób. Jeśli biuro, z którym współpracujesz nie oferuje wszystkich potrzebnych ci usług i musisz zwracać się o pomoc do innych księgowych, najlepiej poszukaj innego. Jest duża szansa, że znajdziesz miejsce, którego oferta będzie idealnie dostosowana do twojego przedsiębiorstwa, a przecież współpraca z biurem rachunkowym powinna być przede wszystkim wygodna.

Słaby kontakt

Jeśli twoje biuro jest otwarte w godzinach, w których ty pracujesz i nie masz czasu na załatwianie innych spraw, najlepiej, by możliwy był kontakt telefoniczny lub mailowy. Niestety, niektóre biura nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i odpowiadają na maile z dużym opóźnieniem. O ile w przypadku mniej pilnych spraw może nie być to problemem, o tyle kiedy chodzi o ważne kwestie, na pewno jest denerwujące. Jednak wiele biur oferuje bardzo elastyczną współpracę zdalną. Dzięki temu nie tylko możesz załatwić mnóstwo spraw telefonicznie lub online, ale także jest możliwość wysłania dokumentów pocztą, kurierem czy mailem. To duże udogodnienie, gdyż dostarczanie dokumentów do biura jest dość czasochłonne, szczególnie w przypadku większych firm, gdzie jest ich dużo. Choć w obecnych czasach powinno być to na porządku dziennym, wciąż można znaleźć biura oczekujące osobistego dostarczania dokumentacji.

Brak stałego dostępu do dokumentów

Współpraca z biurem rachunkowym ma być przede wszystkim bezpieczna i wygodna. Jeśli przedsiębiorca nie ma wglądu do stanu finansów swojej firmy i dokumentów sporządzanych dla niej przez biuro rachunkowe, to ciężko mówić o poczuciu bezpieczeństwa. W końcu nawet zlecając nadzór nad finansami komuś z zewnątrz, warto mieć rękę na pulsie. Jeżeli biuro, z którym współpracujesz tłumaczy taką sytuację tym, że nie może dawać klientom stałego wglądu do dokumentacji, to znak, że należy zmienić biuro. W rzeczywistości te dane mogą zostać ci udostępnione, a takie działanie świadczy wyłącznie o braku profesjonalizmu i dobrej woli.

Brak certyfikatu i OC

Profesjonalne biura rachunkowe posiadają Certyfikat Ministra Finansów poświadczający ich doświadczenie oraz wiedzę. Jeśli biuro, z którego usług korzystasz nie posiada tego potwierdzenia, to oznacza, że lepiej zerwać taką współpracę. Jeśli zależy ci na wysokiej jakości usług oraz bezpieczeństwie twoich finansów korzystaj wyłącznie z usług profesjonalistów. Wybieraj tylko księgowych, którzy mają aktualną wiedzę, certyfikaty i różnego rodzaju kursy. Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę już przy podpisywaniu umowy jest ubezpieczenie OC. Jest to gwarancja bezpieczeństwa nie tylko dla biura, ale przede wszystkim dla ciebie w przypadku jakichkolwiek błędów popełnionych przez księgowych. Jeśli nie jesteś pewien czy twoje biuro posiada takie ubezpieczenie, koniecznie to sprawdź. Z biurami, które go nie wykupują lepiej nie współpracować.

Bycie największym klientem

Jeśli masz duże przedsiębiorstwo, twoje biuro rachunkowe powinno oferować szeroki zakres usług. Jeśli widzisz, że na liście klientów nie ma żadnej firmy podobnej wielkości, a twoje dokumenty często długo oczekują w kolejce, może to oznaczać, że pracownicy po prostu nie radzą sobie z twoimi finansami. Bycie największym klientem biura rachunkowego wbrew pozorom nie jest powodem do radości. Najlepiej wybierać takie biura, które współpracują z firmami o choćby podobnych rozmiarach.

W przypadku księgowości, w każdej firmie może ona wyglądać inaczej. Dlatego ważne, by współpracować z dużymi zespołami księgowymi, mającymi doświadczenie w branży. Tylko to pozwoli na świadczenie pełnego zakresu usług nawet wielkim firmom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *