Blog o technologiach i sprawach codziennych

Newsy, Poradniki, Instruktaże

3 sposoby na tanie drukowanie w firmie lub w domu

3 sposoby na tanie drukowanie w firmie lub w domu

Z biegiem czasu od zakupu drukarki uzmysławiamy sobie, że koszty eksploatacji drukarki nie należą do niskich i aby ograniczyć wydatki należy wdrożyć odpowiednie procedury i dobre praktyki. W tym poradniku przedstawię kilka sposobów jak ekonomicznie drukować zarówno w domu, jak i w biurze, zasady są podobne.

Drukowanie „podglądu” dokumentów

Bardzo często szczególnie w biurach zachodzi potrzeba szybkiego podglądu dokumentu, jak będzie wyglądał na wydruku. Oczywiście w pierwszej kolejności do tego należy użyć opcji programowej, w aplikacji do obsługi drukowania można wygenerować podgląd dokumentu i precyzyjnie określić jego wygląd. Niestety nie zawsze jest to zgodne z tym co na papierze, dlatego czasem trzeba coś „na szybko” wydrukować. Dużym błędem w tym zakresie jest korzystanie z najwyższej jakości przy druku. Tak zwane dokumenty „draft” można przecież wydrukować w obniżonej jakości, oszczędzając przy tym cenny tusz lub toner. Dobrym pomysłem może być również druk tylko w kolorze czarnym.

Czcionka czcionce nierówna

Niektóre czcionki używane w dokumentach są bardziej tuszo żerne, inne mniej. Warto zrobić zestawienie używanych fontów w dokumentach i ujednolicić je wybierając najmniej wymagające. Jedną z najmniej wymagających czcionek jest popularny Arial, ale równie dobrze możemy użyć czcionek dostępnych w Google Fonts np. Railway lub Lato.

Wyróżnienia i nagłówki

W dokumentach również nie warto abyśmy przesadzali z wielkością nagłówków, czasem użytkownicy dają ogromne czcionki 32pt i większe, jest to kompletnie zbędne, dokumenty mogą być pięknie „ubrane” stosując mniejsze rozmiary nagłówków, dla przykładu możemy zastosować następujący schemat:

  • Czcionka w dokumencie – 12pt
  • Nagłówek 6 – 12pt
  • Nagłowek 5 – 14pt
  • Nagłowek 4 – 16pt
  • Nagłowek 3 – 18pt
  • Nagłowek 2 – 20pt
  • Nagłowek 1 – 22pt

Wprowadzenie mniejszych fontów pozwoli zaoszczędzić na tuszu czy tonerze, bez utraty przejrzystości dokumentu, przy większych fontach i długich nagłówkach jest to nawet wskazane, aby zmniejszyć wielkość najczęściej stosowanych nagłówków.

drukareczka

Zamienniki do drukarek

Aby ekonomicznie drukować można również zamiast oryginalnych materiałów eksploatacyjnych zaopatrzyć się w zamienniki, które kupimy między innymi w sklepie internetowym Artjet. Zamienniki do drukarek to rozwiązanie bardzo opłacalne szczególnie dla przedsiębiorstw, gdzie dużo się drukuje. W sklepach znajdziemy rozmaite zamienniki różniące się jakością i wydajnością. Bez względu na markę, zamienniki będą osiągały lepszą wydajność i mniejszy koszt druku w przeliczeniu na jedną stronę A4, różnice są bardziej widoczne w jakości. Część zamienników przeznaczona jest głównie do ekonomicznego drukowania, gdzie to właśnie cena jest najważniejsza, takimi zamiennikami są między innymi tonery Orink, a po drugiej stronie barykady stoją na przykład tonery Activejet, które można wykorzystać do drukowania w wysokiej jakości. Stosując wyższej jakości zamienniki i tak zaoszczędzimy, albowiem jeszcze nigdy się nie spotkałem, aby zamiennik był droższy od oryginału – w przeliczeniu do wydajności. Określając opłacalność danego zamiennika zawsze należy liczyć koszt wydruku jednej strony, ceny jednostkowe tonerów mogą być czasem wyższe od oryginałów, ale musimy uwzględnić przy tym różnice w wydajności, które zawsze będą na korzyść zamienników.

One thought on “3 sposoby na tanie drukowanie w firmie lub w domu

Comments are closed.