Blog o technologiach i sprawach codziennych

Newsy, Poradniki, Instruktaże

Silikonowe czy skórzane – które etui wybrać?

Silikonowe czy skórzane – które etui wybrać?

Kiedy telefony zaczęły się pojawiać w latach 80, nikt nie pomyślał o pokrowcach i etui, ponieważ sprzedawane modele mogły przetrwać wszystko.

Kiedyś, gdy spadł telefon, wcześniej mógł uszkodzić podłogę niż sam siebie. Jednak w miarę jak telefony komórkowe zaczęły być coraz bardziej wyrafinowane, stawały się coraz bardziej delikatne i wrażliwe.

Często możemy być zakłopotani, gdy mamy kupić etui. Na rynku znajduje się wiele dostępnych opcji. Na początku możemy się zastanawiać, czy kupić silikonowe, plastikowe czy skórzane etui.

Rozmiar i dopasowanie

Etui na telefon może być wykonane najczęściej z plastiku, silikonu lub skóry. Zwykle dobrze dopasowują się do telefonu. Większość silikonowych i plastikowych etui pokrywa boki i tylną część telefonu. Z kolei skórzane etui mają dodatkową klapkę, osłaniające ekran. Dlatego zapewnia wysoki poziom ochrony.

Plastikowe etui jest zazwyczaj lekkie i cienkie. Chociaż pamiętajmy, że ich waga i masa mogą się różnić w zależności od tego, czy zostało wykonane z twardego, miękkiego lub hybrydowego plastiku. Bardzo dobrze dopasowują się do telefonu. Nie musimy zdejmować etui, aby ładować telefon, słuchać muzyki, robić zdjęcia lub nagrywać filmy.

Skórzane etui nie jest zwykle dobrze dopasowane do telefonu. Trzeba ciągle zdejmować osłonę, aby uzyskać dostęp do całego ekranu. Zazwyczaj są bardziej masywne.

Etui silikonowe jest zwykle najlepsze pod względem rozmiaru i dopasowania. Są elastyczne. Takie etui zwykle dodają nieco wagi i objętości naszemu telefonowi. Jest to jednak uzależnione od wielu czynników.

Silikonowe i skórzane etui na telefon Samsung Galaxy S7 Edge
Silikonowe i skórzane etui na telefon Samsung Galaxy S7 Edge – Sklep internetowy moVear

Trwałość

Najważniejszym aspektem, na który zwracamy uwagę przy zakupie etui, jest jego wytrzymałość i odporność na zużycie.

Plastikowe etui jest prawdopodobne najmniej wytrzymałe i solidne. Mają skłonność do ścierania się. Są podatne na wgniecenia i zadrapania. Wiadomo, że łatwo mogą pęknąć w wyniku uderzenia lub upadku. Hybrydowy plastik jest jednak bardziej wytrzymały. Z uwagi na to, że jest wykonany z twardego i miękkiego plastiku.

Etui silikonowe są trwalsze niż plastikowe, ponieważ są elastyczne i ognioodporne. Są jednak podatne uszkodzenia, szczególnie w kontakcie z ostrymi przedmiotami.

Skórzane etui na telefon komórkowy są najlepsze pod względem trwałości. Są wytrzymałe i solidne. Zapewniają najlepszą ochronę telefonu.

Główne wady

Główną wadą plastikowego etui jest trwałość. Gorszej jakości tworzywa są jeszcze bardziej podatne na zadrapania, wgniecenia i pęknięcia. Plastikowe etui jest również podatne na ogień.

Natomiast silikonowe etui przyciągają dużo kurzu i kłaczków z powodu gromadzenia się elektryczności statycznej. Trudniej jest też je czyścić, właśnie ze względu na to, że przyciągają dużo kurzu i kłaczków.

Tymczasem jedyną wadą skórzanych etui jest to, że są mało podatne na pleśnie i grzyby, szczególnie jeśli mieszkamy w miejscu, w którym panuje duża wilgoć.

Design

Pod względem wzornictwa, plastikowe etui jest zdecydowanie najbardziej popularne. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów, wzorów i stylów. Możemy również dostosować swój projekt, decydując się na naklejki i brokat.

Jest nieco mniej wzorów silikonowych etui, chociaż są dostępne w różnych odcieniach.

Skórzane etui oferują najmniej różnorodnych wzorów, a większość jest dostępna w czarnym, brązowym lub białym kolorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *